Jak udělat ze svého miminka právoplatného občánka

Zápis dítěte na matrice

Už brzy se vám narodí miminko? V tom případě vás budou určitě zajímat rady, jak své dítě pojmenovat, kdy zajít na matriku, které příjmení vybrat či jaké doklady musí dítě mít při cestování do zahraničí.

Narození dítěte je bezesporu radostnou událostí nejen pro ženu, ale i celou rodinu. Než se však vytoužené miminko narodí, musíme se na jeho příchod připravit. V tomto bloku si řekneme něco málo spojené s matričními úkony a také, jak s malými dětmi cestovat do zahraničí.

Výběr jména 

Někdo má jasno hned, jiný sáhne po kalendáři, dalšímu zas napoví třeba kniha PhDr. Miloslavy Knappové Jak se bude jmenovat? Tato kniha obsahuje seznam všech státem povolených jmen. Dále na každé větší matrice, zejména v tom městě, kde sídlí i porodnice, je k dispozici seznam, ze kterého lze jméno vybrat. V současné době je povoleno více než 4880 křestních jmen. A co když si vyberete jméno, které v seznamu není? Pak stačí požádat Ústav pro jazyk český v Praze o vyjádření a schválení vybraného jména. Tady ovšem počítejte s poplatkem asi 800 Kč.

Do rodného listu Vašeho dítěte mohou být zapsaná dvě křestní jména, která nejsou stejná.

Tak co, maminko, jaké jméno vybereš svému dítěti? Ať už se Tvoje dítě bude jmenovat jakkoliv, věz, že každé jméno je krásné, pokud se krásně vysloví.

Příjmení dítěte a určení otcovství 

Týká se nesezdaných párů. Mnoho maminek se potýká s otázkou: "Jaké příjmení ponese naše dítě? Po mně, nebo po tátovi?" Rozhodnutí je jen a jen na Vás - rodičích. Pokud se však rozhodnete, že příjmení dítěte ponecháte svoje, stojí za zmínku fakt, že pokud se později za biologického otce dítěte provdáte, změna příjmení proběhne automaticky i u něj.

Ať už se rozhodnete pro to či ono příjmení, navštivte nejlépe před narozením dítěte matriční úřad, kde s Vámi paní matrikářka sepíše souhlasné prohlášení jak o příjmení dítěte, tak i o nastávajícím tatínkovi, které následně vezměte s sebou do porodnice.

Na matriku nezapoměňte vzít svoje občanské průkazy, rodné listy, těhotenskou průkazku, Rozhodnutí soudu o rozvodu původního manželství s doložkou nabytí právní moci, pokud jste rozvedená, nebo úmrtní list manžela, pokud jste ovdovělá. Poslední dvě listiny jsou důležité kvůli 300 denní ochranné lhůtě. Tento úkon je bez poplatku.


Cestujeme s dětmi

Tak, už máte doma Vaše miminko a chtěli byste se s ním jet pochlubit třeba k babičce do zahraničí? Proč ne. Ovšem nezapomeňte, že i toto malé stvoření je řádným občanem, proto by mělo mít svůj doklad.

Proto v první řadě navštivte matriku podle místa Vašeho trvalého bydliště, vezměte s sebou matriční doklady (rodný list dítěte + Váš oddací list, popř. Vaše rodné listy) a požádejte o vydání Osvědčení o státním občanství České republiky. Tato listina Vás bude stát 100,- Kč.  O osvědčení žádejte v předstihu, neboť toto není vydáváno na počkání. Zákonná doba k vyřízení je 30 dnů, zpravidla se však pohybuje od 2 do 3 týdnů. Po obdržení listiny, která Vám přijde poštou do vlastních rukou, již můžete jít na úřad požádat o vydání cestovního pasu. K vyřízení pasu ještě budete potřebovat rodný list dítěte a Váš občanský průkaz. Důležitá je přítomnost dítěte, kterému chcete CP nechat vyrobit. Cestovní pas Vás přijde na dalších 100,- Kč a čekací doba je taktéž 30 dnů ode dne podání, zpravidla však kratší (2-3 týdny). 

Vašeho drobečka si můžete nechat  zapsat i do občanského průkazu, což při cestách do států EU postačuje. Zde však počítejte se lhůtou do 1 měsíce, neboť OP se v tomto případě vyrobí nový, který není zpoplatněn.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, na úřad s sebou vezměte rodný list dítěte, občanský průkaz a Vaši fotografii ze současné doby. 

Závěrem

Pokud se rozhodnete pro variantu, že si své dítko necháte zapsat pouze do občanského průkazu, nezapoměňte, že takto s Vámi bude moci cestovat pouze do 23. 6. 2012. Po tomto datu už budou muset mít všechny děti svůj vlastní cestovní doklad.                      

Článek pro vás sepsala:

Bývalá uživatelka #22752

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone