Jak si poradit s encyklopedií

Nápověda k encyklopedii

Nevíte si v encyklopedii s něčím rady? Neznáte pravidla pro přispívání? Všechny informace naleznete zde. Přečtěte si, jak se přihlásit ke zpracování tématu, jak se dostat do editačního rozhraní, jak publikovat svůj článek atd.

Aktuální informace k 13.2.2012

Doplněna upozornění pro správkyně na položení otázky a přidání návrhu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Komunitní encyklopedie na WomenZone slouží jako sbírka znalostí našich uživatelek. Přispívat do ní může každá uživatelka, která si je jistá, že tématu, jenž si vybere ke zpracování, velmi dobře rozumí.

Uživatelka, jež téma zpracuje, se stává jeho správkyní, což znamená, že se do budoucna bude starat o to, aby byl článek co nejlépe napsaný a obsahující stále aktuální informace. U každého tématu je k dispozici prostor pro přidání návrhů na zlepšení od ostatních uživatelek, správkyně má možnost tyto návrhy použít k úpravě daného tématu. Zároveň mohou přihlášené uživatelky u jednotlivých témat položit dotaz, který se následně zobrazí v poradně. Na ten bude správkyně upozorněna a pokud bude na dotaz reagovat, její odpověď bude mít větší váhu než ostatní.

Jak se přihlásit ke zpracování tématu

Na hlavní stránce encyklopedie naleznete seznam všech témat, která obsahuje. Jednotlivá témata jsou označena barevnými květinami (šedivá - volné, růžová - obsazené, modrá - zpracované, růžovomodré - vaše vlastní). Prohlédnout si můžete pouze zpracovaná témata, u obsazených se vám zobrazí okno s informací, kdo toto téma právě zpracovává, a u volných okno s možností přihlásit se ke zpracování tématu. Pokud nám napíšete vzkaz se žádostí, budete přidány jako správkyně daného tématu a můžete začít s prací.

Editační rozhraní

Všem správkyním je k dispozici editační rozhraní, ve kterém mohou na svém tématu v klidu pracovat bez toho, aby bylo viditelné pro ostatní. Po jeho zobrazení stačí kliknout na tlačítko Upravit, umístěné vpravo nahoře. Zobrazí se jednoduchý editor ve stylu Wordu v Microsoft Office.

Při doplňování článku o obrázky, můžete využít již přidaných ilustračních fotografií (tlačítko Vybrat ze serveru) nebo nahrát vlastní obrázky (záložka Odeslat). V tomto případě nepřidávejte na server obrázky ve zbytečně obrovském rozlišení, do článku je stejně nelze použít.

Pokud chcete průběžně kontrolovat, jak bude článek po publikaci vypadat, stačí přepnout na záložku Náhled (napravo). Pro návrat do editoru klikněte na záložku Editor.

Skončíte-li s úpravou, ale článek stále nechcete publikovat, stačí vpravo nahoře kliknout na tlačítko Uložit. Tím se vrátíte na publikovanou verzi, která prozatím neobsahuje vaše úpravy.

Publikace článku

Jakmile si budete jisté, že jste s prací hotové a budete chtít článek publikovat, klikněte vpravo na modrou záložku Publikace. Následně vyplňte zdroje, ze kterých jste čerpaly, případně připište poznámky pro administrátora, potvrďte, že souhlasíte s podmínkami publikace a zašlete vše do redakce tlačítkem Publikovat. Po schválení redakcí a administrátorem bude článek zveřejněn pro ostatní uživatelky. Jestli se tak stalo či byl článek z nějakého důvodu zamítnut, se dozvíte ve svých upozorněních.

Návrhy na zlepšení

U každého tématu mohou přihlášené uživatelky navrhovat, jak článek zlepšit, jaké informace přidat či ubrat. Stačí pouze kliknout vpravo na záložku Návrhy, napsat svůj návrh a odeslat.

Správkyně tématu má možnost na návrhy reagovat a následně je i použít pro úpravu článku. Po provedené úpravě je nutné článek opět zaslat do redakce k publikování.

Upozornění: Návrhy neslouží k hodnocení článků ani jako komentáře. Místo zde mají pouze věcné připomínky pro zlepšení obsahu článku.

Dotazy

Chcete-li položit dotaz, který zapadá do daného tématu, můžete využít formuláře, který naleznete vpravo pod záložkou Dotazy. Po přidání se dotaz zobrazí v poradně, kde na něho budou moci reagovat jak ostatní uživatelky, tak i správkyně daného tématu, jež se o něm dozví ze svých upozornění. Pokud na dotaz zareaguje, její odpověď bude považována za kvalitnější a zobrazí se vždy jako první a oddělená od ostatních.

Doporučení článku

Pod každým článkem naleznete odkaz na doporučení článku na Facebooku. Pokud vás tedy některý z nich zaujal, neváhejte a dejte o něm vědět svým přátelům.

Propagace článku

Publikovaný článek propagujeme na naší facebookovské stránce a také pomocí bannerů zobrazujících se v poradně a kalendáři.

 

Pravidla pro přispívání do encyklopedie

- článek musí být dlouhý minimálně 400 slov

- článek musí být psaný v populárně-naučném stylu (text je věcně správný, objektivní, neobsahuje ich-formu, nespisovný jazyk ap.)

- obsah článku musí být originál, zkopírovaní a vložení již existujícího textu jiného autora znamená porušení autorských práv, a proto článek, který jej bude obsahovat, nebude publikován. Pokud informace odněkud čerpáte, při publikování musíte sepsat zdroje (přesná URL webové stránky, název, autor a rok vydání knihy, ...)

- do článků smíte přidávat pouze své vlastní obrázky nebo ilustrační fota z naší nabídky, použití obrázků z jiných zdrojů není povoleno

- při přidávání obrázků se, prosíme, snažte nenahrávat je na server ve zbytečně obrovském rozlišení, které do článků stejně nelze použít

- publikováním článku se vzdáváte autorských práv ve prospěch komunity serveru womenzone.cz

- redakce si vyhrazuje právo článek kdykoli upravit či odmítnout zveřejnit, před každým publikováním proběhne korektura článku

Článek pro vás sepsala:

yamd

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone