Jak na sobě poznat případné těhotenství

Příznaky těhotenství

Snad každá žena na sobě minimálně jednou v životě hledá těhotenské příznaky, ať už s očekáváním či strachem. V obou případech můžeme vidět příznak i v malém píchnutí, a tak je tu pro vás malá nápověda.

Rozpoznat příznaky těhotenství není příliš jednoduchá věc, obzvláště na jeho počátku. Všechny asi známe různé rady, jak zjistit, že v nás roste další človíček, ale které příznaky se objeví zrovna u nás, to člověk nikdy neví.

Níže si tedy alespoň můžete připomenout seznam nejznámějších příznaků těhotenství, které ale mohou ukazovat pouze na možnost, rozhodně neslouží jako potvrzení. Jistotu získáte pouze po gynekologickém vyšetření.

Změna nálady, častý smutekOpožděná menstruace

V těhotenství neprobíhá dozrávání folikulů, přesto může k (většinou slabší) menstruaci dojít, a to až po dobu prvních tří měsíců. K vynechání menstruace může také dojít z jiných důvodů, nemoc, stres apod.

Ranní nevolnosti

Vyskytují se většinou ráno, samozřejmě není vyloučen ani výskyt ve zbývající denní dobu. Obnáší zvracení, závratě, zvýšenou citlivost vůči pachům a chutím.

Změny nálad a únava

V těle se odehrává mnoho zněm, a tak nejsou výjimkou přecitlivělost, rychlé změny nálad apod. Ospalost je normální v prvním trimestru těhotenství.

Časté močení

Neustálé pobíhání na toaletu bez toho, abychom vypily litry vody, způsobuje zvětšující se děloha a překrvení pánevní oblasti.

Prsa, pobříšek a břicho

U prsou dochází k několika změnám. Nejdříve jsou více citlivá, objevují se pocity napětí a brnění. Dochází k jejich zvětšení a ke ztmavnutí bradavek. Můžete pociťovat tlak v podbříšku, ba i bolest břicha.

Chuť k jídlu

Pokud zrovna nezvracíte, máte na něco chuť. Mlsat věci, na které jste doposud neměla ani pomyšlení, je obvyklý projev.

Zácpa

Díky zvýšenému progesteronuje zpomalen pohyb střev a při průchodu stravy dochází k většímu vstřebávání vody.

Těhotenský testVýtok

Při sledování hlenu, ale i bez něj, si můžete všimnout hustého bílého výtoku.

Bazální teplota

Těhotenství se projevuje také na grafu, a to přetrvávající vysokou teplotou, obvykle nad 37°C. Při uhnizďování může teplota jednodenně klesnout.

Čípek

Děložní čípek signalizuje těhotenství tím, že je na dotek měkký jako ret, tzv. Goodellovo znamení.

Těhotenský test

Pozitivní výsledek přibližně 13 dní po oplodnění je už jistějším příznakem těhotenství. Nejjistější je test provést až po zpoždění menstruace.

Zvětšující se břicho a pánev

Pokud nedlabete víc než byste měly a jste si jisté, že netrpíte žádnou nemocí, kde by to mohl být příznak (například při cystě není výjimkou přibírání na váze), je pravděpodobné, že ve vás roste človíček.

Strie

Čáry na břiše, prsou, bocích atd., které signalizují roztahování kůže.

Článek pro vás sepsala:

Redakce

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone