Porada - gynekolog

Otázku položila: Bývalá uživatelka #22957 24.6.2010 10:21

Spřízněné duše... Jak jsem včera byla na gyndě, na UZ - na srdíčku, tak se se mnou pak Dr. domlouval, co a jak dál. Především se mě ptal na to, zda chci zvolit cestu trippl testu v 16.týdnu, který je sice hrazení pojišťovnou, ale prý nemá takový záchyt (říkal, že z 10ti případů mu 3-4 uniknou) no a druhou možnost nabízel nějaký nadstandartní test, který má celkem 3 části, dělá se nějak v 10., 12. a 14.týdnu (to si nepamatuji přesně), ale ten je už prý hooodně spolehlivý (5% selhání), jenže ho pojišťovna nehradí a stojí to 1600,-. Máte s tím někdo také takové zkušenosti? Zvolila jsem to lepší=placené. Co by člověk pro max. zdraví dítěte neudělal...?!

Metodika screeningu v I. trimestru PDF Tisk
METODIKA SCREENINGU V I. TRIMESTRU - určeno lékařům a pracovníkům ve zdravotnictví

Vážená paní kolegyně, vážený pane kolego,

dovolte nám nabídnout Vás možnost odesílat Vaše pacientky na naši kliniku ke kombinovanému screeningu v I.trimestru, tedy ultrazvukovému vyšetření morfologie plodu a současnému stanovení rizika trizomie 21, 13 a 18 na podkladě věku těhotné, hodnot PAPP-A a beta-hCG, nuchální translucence (NT) a dalších ultrazvukových a anamnestických parametrů. Tato nabídka platí do naplnění naší kapacity, která není neomezená, takže se může stát, že ve Vámi požadovaném termínu Vám již nebudeme moci vyhovět.

Pacientku nejprve odešlete v gestačním stáří 10+0 až 11+0 na biochemické vyšetření krve (PAPP-A a beta-hCG) na Polikliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (Karlovo nám.32, Praha 2, přízemí vpravo, Odběrové Centrum, denně od 7.00–do 14.00 hod.) Není třeba, aby byla nalačno. Pacientka se sama telefonicky objedná na ultrazvukové vyšetření do Centra Fetální Medicíny (Gynekologicko porodnická klinika, Apolinářská 18, Praha 2, tel: 224915886 nebo 224967273) ihned po zjištění vitální gravidity. Ultrazvukové vyšetření se provádí do 14 dnů po provedení odběru krve, kdy již máme v naší databázi přístupný výsledek biochemického testu a po změření NT pacientku ihned informujeme o výsledku testu. Pokud je to pro Vás a Vaší pacientku pohodlné, můžete spojit tento odběr se všemi ostatními náběry prováděnými v I. trimestru těhotenství. Musíte ale dodat příslušné žádanky.

K čemu slouží ultrazvukové vyšetření na konci prvého trimestru?
1. vyšetření morfologie plodu a vyloučení vrozených vad plodu. Již v této době lze vyloučit více jak 80% závažných vrozených vad plodu
2. stanovení rizika trizomie 21, 13 a 18 na podkladě věku těhotné, hodnot PAPP-A a beta-hCG, nuchální translucence (NT) a dalších ultrazvukových a anamnestických parametrů.

Proč upřednostňujeme kombinovaný test v I.trimestru?
V současné době je u nás v praxi dobře zaveden biochemický screening v II. trimestru. Jeho maximální výtěžností je asi 65% detekce Downova syndromu při velmi pravděpodobně 10% hladině falešné pozitivity.
Kombinovaný test dosahuje při 3% hladině falešné pozitivity 90% záchytu plodů s Downovým syndromem. Kombinovaný test je také pozitivní u 90% těhotenství s trisomiíí 13 a 18.
Všeobecně se udává riziko biopsie choria či amniocentézy 1%, tj. ztáta 1 těhotenství ze sta v důsledku invazivního výkonu. tj. cca 100 těhotenství při současných asi 10 tisících odběrech vody plodové ročně.
Nárůst procenta invazivních výkonů je pravděpodobně dán vyšším zájmem budoucích rodičů mít jistotu, že jejich budoucí potomek má normální genetickou výbavu. Jak velkou měrou se na tomto smýšlení podílí společenský tlak touhy po dokonalosti a odmítání toho, co je postižené či slabé a jak velkou měrou je tento nárůst iatrogenním efektem (konzultování pacientky ve smyslu spíše doporučení invazivního vyšetření i při hraničním výsledku screeningu či jiné nejednoznačné indikaci) je jen těžko posoudit.
Naší snahou by však mělo být udržení resp. dosažení „rozumného“ procenta invazivních výkonů. Zda je tímto „rozumným“ procentem 5-10% hladina falešné pozitivity je otázkou osobního názoru. Motivací nabídky kombinovaného testu je vyhovět požadavku zvýšené hladiny detekce plodů s trizomíí 21,13 a 18 bez zvyšování hladiny falešné pozitivity tj. bez zbytečného zvyšování počtu resp. procenta invazivních výkonů.

Je-li proveden kombinovaný screening v I. trimestru, nedoporučujeme již biochemický screening v 16. týdnu. Záleží ale na Vašem rozhodnutí a hlavně na tom, zda potom budete schopni adekvátně zhodnotit riziko aneuploidie. V případě pozitivního nálezu AFP máte možnost odeslat Vaší pacientku k podrobnému ultrazvukovému vyšetření se zaměřením na rozštěpové vady na naši kliniku, konzultace genetika není nutná.

Jak vyšetření probíhají v praxi?
1.V gestačním stáří 10+0 až 11+0 odešlete pacientku na odběr PAPP-A a beta-hCG (žádanka přiložena). Dle Vašich možností poskytněte, prosíme, pacientkám náš leták s informacemi pro těhotné (klikni zde). Ulehčíte nám následnou konzultaci výsledku kombinovaného testu a těhotným umožníte snazší pochopení smyslu testu a jeho výsledku.
2.Pacientka se sama objedná na UZ vyšetření (a změření NT), ihned po zjištění vitální gravidity.
3.Po změření NT bude námi ihned informována o výsledku kombinovaného testu a dostane do ruky písemnou zprávu, kterou Vám při příští návštěvě odevzdá. V případě pozitivity testu zajistíme provedení genetické konzultace.

Proč nabízíme kombinovaný test a ne test integrovaný nebo sekvenční?
Integrovaný test je stanovení rizika genetické vady na podkladě věku těhotné, biochemického testu v I.trimestru (PAPP-A a beta-hCG) a změření nuchální translucence (NT) a biochemického testu v II.trimestru (uE3 a AFP). Při integrovaném testu pacientce nesdělíme výsledek vyšetření po provedení screeningu v I.trimestru, ale až po integraci rizika vzešlého z tohoto testu s rizikem z biochemie II.trimestru. Integrovaný test má vyšší senzitivitu než kombinovaný test, zachytí nejvíce plodů s trisomií 21 při stejné falešné pozitivitě. Jeho zásadní nevýhodou je však to, že po provedení kombinovaného testu v I.trimestru (biochemie I.trimestru (PAPP-A a beta-hCG) a změření nuchální translucence (NT) ) nesmíme podat pacientce žádnou informaci o našem nálezu, což je v praxi velmi obtížné až neproveditelné.
Sekvenční test je stanovení rizika genetické vady na podkladě stejných markerů jako u integrovaného testu. Rozdíl je jen v tom, že po provedení kombinovaného testu sdělíme pacientce výsledek testu. Při jeho pozitivitě pacientku konzultuje genetik (návrh invazivního vyšetření karyotypu). Pacientky s negativním kombinovaným testem následně podstoupí biochemický screening ve druhém trimestru tak, jak je u nás prováděn v současnosti (beta-hCG, uE3, AFP). Při pozitivním výsledku opět následuje genetická konzultace s návrhem invazivního vyšetření. Výsledky sekvenčních, integrovaných i biochemických testů nezřídka sdělují těhotným telefonicky různí zdravotničtí pracovníci a dochází tímto způsobem jak k průtahům před konečným stanovením diagnozy, tak k velké psychické zátěži.
Integrovaný screening nedoporučujeme vzhledem k výše zmíněnému problému s nemožností sdělit výsledek kombinovaného testu. Sekvenční screening považujeme za nejméně šťastný vzhledem vysoké falešné pozitivitě (teoreticky téměř 10%, prakticky však pravděpodobně vyšší) s následkem dalšího nárůstu počtu invazivních výkonů. Sekvenční test má také nejhorší poměr výkon-cena: má nejvyšší náklady, které nejsou vyváženy přínosem.

Kombinovaný test v I. trimestru má vedle vysoké detekční účinnosti a velmi nízké falešné pozitivity tu výhodu, že těhotná opouští ultrazvukovou vyšetřevnu, kde jí sonografista osobně ubezpečí o normální anatomii plodu a vysvětlí jí jak vysoké je riziko Downova syndromu právě pro její plod. Pouze 3% vyšetřených těhotných v I. trimestru bude mít riziko Downova syndromu vyšší - těm ten samý sonografista při této jedné návštěvě osobně vysvětlí co toto riziko znamená a nabídne současně provedení biopsie choria. Tu provádíme bud ihned či následující pracovní den a výsledek je k dipozici do 24-48 hodin. Psychická zátěž pro těhotnou je tímto způsobem snížena na minimum.

Proč má sekvenční screening téměř 10% falešnou pozitivitu?
Kombinovaný test označí jako pozitivní 5% těhotných, které jsou následně konzultovány genetikem s návrhem invazivního vyšetření. Kombinovaný test identifikuje 90% těhotenství s trizomií 21, 13 a 18. Zbylých 95% těhotných s negativním výsledkem podstoupí biochemický test v II.trimestru, který označí jako pozitivní dalších 5% těhotných a identifikuje 65% ze zbylých plodů s trizomíí, které nebyli identifikovány kombinovaným testem. Co to v praxi znamená v absolutních číslech? Podstoupí-li kombinovaný test 90 000 těhotných, bude jako pozitivní označeno 4 500 těhotných, v této skupině bude 90% všech těhotenství s plodem s trizomíí 21 (při současné incidenci Downova syndromu u těhotných v ČR dle Gregora a Šípka se jedná o cca 125 plodů s Downovým syndromem). U zbylých 85 500 těhotných s negativním výsledkem testu zůstává 10% neidentifikovaných plodů s Downovým syndromem (to je asi 12 plodů). Tyto těhotné podstoupí biochemický test v II.trimestru, který označí jako pozitivní 4275 těhotných a identifikuje 65% plodů s Downovým syndromem, které neidentifikoval kombinovaný test (tj. asi 8 plodů).

Na závěr dovolte varování.
Je však lépe zůstat u dobře zavedeného biochemického screeningu v II.trimestru než vystavit pacientky nekvalitně provedenému kombinovanému testu. Screening v I. trimestru má provádět pouze lékař s certifikátem FMF Londýn (seznam - klikni zde), kde je zajištěna kvalita měření průběžným auditem. Biochemické vyšetření má provádět pouze certifikovaná laboratoř, jejíž výsledky jsou také průběžně auditovány. Jde o to, aby jak měření NT tak biochemických parametrů zůstalo v přípustných mezích a nevykazovalo větší odchylky. Jinak než průběžným auditem nelze této kvality dosáhnout.

Centrum fetální mediciny VFN a Biochemciká laboratoř VFN jsou držiteli mezinárodní evropské akreditace k provádění screeningu v I. trimestru, garantující kvalitu screeningového procesu.

Je docela potíž o tom něco zkráceného najít, toto jsou pokyny pro Prahu, ale vesměs to souhlasí s tím, co mi Dr. říkal. Co jsem teď pročítala v jiných diskusích, každá za to zaplatila, pokud to chtěla. Standart je triple test a kdo chce víc, musí zaplatit (jak jinak také dneska???).

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Já bych taky zaplatila...těžko říct jestli je to tahání peněz z lidí, ale mysli pak na to jestli jsi něco nezanedbala kvůli pár stovkám...pokud penízky jsou ber to... :))) jinak hodně stěstí a zdavíčka pro tebe i miminko...tiše závidím :)))

  • U nás se dělá automaticky, prostě jsme ho zaplatili a nikdo se nás neptal-v našem centru se ale jistá movitost předpokládá a pokud na to m nejste nějak finančně špatně, určitě si ho zaplať, je opravdu spolehlivější-náběr krve+UZ, změření hlavně šíjového projasnění a pak se dají data z krve a UZ do počítače a vyjede výsledek-dělali mi ho u obou dětí a jsem za to moc ráda, tripple opravdu už není tak spolehlivý.

  • u prvního těhotenství jsem byla na ob. hrazeném testu , zjištěny větší hodnoty a byla jsem odeslána na spec. ultrazvuk , kde se ukázalo že je vše v pořádku a mám z něj krásnou holčičku u druhého těhotensví (dvojčata)kontrola ultrazvuku ukázala vysoké hodnoty ! 5,2 u jednoho a nějaké průsaky bříška u druhého . Byla jsem odeslána na spec. ultrazvuk tam byly hodnoty 4,1 a žádné průsaky bříška , podstoupila jsem odběr placenty a po té kontroly až do konce těhotenství mám krásné dva kluky ! Tak bych vám radila , pokud je to pro váš klid , zaplaťte si ten test není to zas až tak závratná suma !

  • tak to slyším prvně, já byla na genetice ve 13. týdnu (zjišťovali nosní kůstku a šíjové projasnění,kontrolovali srdce a brali mi krev), je to plně hrazené pojišťovnou a spolehlivost je 98%. Nic navíc jsem si neplatila.

  • hmm, na druhu stranu, niektore veci je mozno lepsie nevediet. Ja by som zrejme nesla na potrat len kvoli tomu, ze dieta ma vyssie riziko Downowho syndromu (co nic same o sebe nehovori, je to iba statistika). Tj. mi je test zbytocny (aj ten tripple).

  • Ahoj Já jsem teď 17tt a byla jsem taky ve 12tt na Triple test u pana Dr. Marka v Novém Jičíně a zaplatila jsem 500,- kč můj kolega s práce co má taky těhotnou ženu byli na to samé vyšetření v Ostravě a zaplatili za to samé vyšetření 1500,- kč.. tak jsem ptala, jestli měli ve vyšetření něco navíc než já a neměli, taky brali krev a vyšetření UZ + váhu.. a taky jsem byla v soukromé ordinaci..ale každopádně jsem klidnější že jsem jej podstoupila, výsledky vyšly negativně.. :))je to na tobě jak se rozhodneš.. zkus si zjistit jestli ve tvém okolí to samé vyšetření nedělá i některý jiný specialista a za jakou cenu.. ale myslím, že když máš tu možnost mít hrazenou pojiťovnou tak bych to asi taky neodmítla.. penízky se budou hodit na vybavičku pro Mimi.. přeji rozvážné rozhodování ať už se rozhodneš pro jakoukoliv možnost..

  • Já jsem si taky zaplatila speciální balíček pro těhotné a v rámci tohoto balíčku bylo i genetické vyš. v I.trimestru.Myslím si,že to nejsou vyhozené peníze... a v II.trimestru mi udělal tripple test na pojišťovnu.

  • Ahoj spolutěhulky ;-) Já jsem na začátku 9. týdne a taky jsem konečně dneska viděla srdíčko, maličký bílý pulzující bod - taková úleva! A co se týče testů, ani mi doktor na výběr nedával - pozval mě za 14 dní na krev a už mi dal žádanku a ať se objednám k nějakému jeho spřízněnému doktorovi, který dělá právě ten spolehlivější screening ve 12. týdnu. Tvrdil, že to je u něj dokonce na pojišťovnu, což by se hodilo, ale že pokud by měl plno (což se dost dobře v době babyboomu a dovolených může stát), tak pak půjdu místo toho do Gennetu a tam už se to platí. Ale neváhala bych ani minutu, prostě když jsou lepší testy k dispozici, tak mi není líto za to zaplatit - znám se, ty peníze bych určitě utratila jinak, za větší blbosti! (A to jich nemám na rozhazování)... Hlavně ale moc držím palce, ať ten screening dobře dopadne! Brokolici a další listovkové zelenině zdar! E.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 461 otázek, kterým se dostalo 272 336 odpovědí a 410 237 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se