Jak dlouho jste byly ve škole na VŠ?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #387260 23.8.2018 8:45

Zdravím,
Cca za měsíc mě čeká nástup na dopravní fakultu v Pardubicích, už mám i za sebou zápis, ale musím uznat, že jsem tak nějak ze všeho zmatená. Nechápu stále kreditní systém, jak se kredity sbírají, jak se vyznat v těch webech, kde se dělají rozvrhy, atd.,jak se dělá vlastní rozvrh, atd.
Na jednu stranu je fajn, že v prvním semestru nám prý rozvrh vytvoří a my si ho jen doplníme o povinně volitelné předměty (také vůbec nevím jak :-D). Co mě však ale hodně zarazilo je právě ten rozvrh.
Nevim, zda je to ještě pro starý akademický rok či ne, ale na nějaký jsem narazila a celkem mě vyděsilo to, že bych tam měla být sice od pondělí do čtvrtka, ale to téměř celý den, jeden den je tam čas i až do 19 hodin.
Zajímalo by mě, jak jste to měli vy na začátku VŠ, jaký jste měli rozvrh a jak dlouho jste tam bývalý.
Urcite nejsem jediná, kdo je zmatený, ale upřímně musím říct, že hodně lidí chodí třeba do práce nebo na brigády, tak jak to může zvládat, když by byli ve škole celý den :-D
Předem moc děkuji za odpověď :-)

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • sisterrys23.8.2018 8:57

    Ahoj, každá škola a obor to má časově jinak, některý je náročnější, některým míň. Obecně platí, že na přednášky chodit nemusíš, na cvičení a semináře ano. S kreditním systém se určitě rychle seznámíš a brzy ho pochopíš. Sestavování rozvrhu už je náročnější, ale spíš v tom, že se nemusíš dostat na cvičení v čase, který bys chtěla a budeš muset vzít jiný. Ale to se neboj, i v tom se do konce semestru zorientuješ.
    Já studovala pajdák němčina latina. Měli jsme hodně seminářů a cvičení, plus hafo překladů na samostudium. Takže pro mě brigáda při škole nereálná. Sice jsem to zkoušela, ale nedalo se to.

  • Já studovala 6 let veterinu, pro mě brigáda nepředstavitelná :D každopádně, když sem poprvé slyšela o kreditním systému, málem sem se zhroutila, že to nikdy nepochopím, ale do toho se rychle dostaneš, tam vlastně ani není moc co řešit, prostě musíš udělat zápočty a zkoušky, jednu zkoušku třeba můžeš udělat až další rok, bo ti to kreditově vyjde (např. za rok můžeš nasbírat 60 kreditů, když vše zvládneš, abys postoupila do dalšího ročníku, musíš nasbírat třeba 55 kreditů, což znamená, že nějakou zkoušku třeba nedáš). Já mívala školu i pondělí až pátek, že třeba v pátek sem měla jedno cvičení (kdy cvičení byly dycky povinné), ale snažila sem se sestavovat rozvrh Po - Čt (na míň dnů to sice šlo, jenže bych asi přespávala ve škole a na testy bych se nezvládla učit :D), u nás to byl ale docela boj to sestavování, málokdy se mi to povedlo tak jak sem si naplánovala, ale během začátku semestru se dalo někdy domluvit s doktory a přeházet to :-) všechno se to časem utřepe :)

  • whitehorse123.8.2018 9:33

    pro mně na VUT v Brně byla taky brigáda hůř představitelná (hlavně v nižších ročnících), pak sem našla doplnování zboží v obchodě, kam sem jezdila ráno před školou a byla tak od cca 6:30 a pak do školy na 9h.
    přednášky mi 1-2x týdny končily kolem 18h, mezitím občas třeba 2h volno.
    kreditový systém - každý předmět má ohodnocení určitými kredity, které získáš za jeho splnění. na daný semestr/školní rok máš definovaný počet kreditů, které musíš splnit z určitých předmětů typu povinné, volitelné, povinně volitelné, a ostatní. v určitém smyslu se dá volit předměty, ale ty must have neošidíš a vybrat si je musíš a taky udělat, aby se ti započetly.
    rozvrh - byla sem zařazena do určitého kruhu - skupiny asi 15 lidí se kterýma sem absolvovala společně cvika (u nás většinou povinná), a plus s dalšími lidmi z ročníku společné přednášky.
    co se brigád ještě týče - je možné, že některé přednášky a cvičení jsou nepovinné, ale ne vždy je výhodou na ně nechodit - ne každý si to může troufnout a žít jen ze skript bez vysvětlení podstaty věci a ukázání a praktických cvičení. takže pokud něco vynecháš, tak získáš čas na brigádu. zda se to pak v tom nižším ročníku vyplatí je otázkou - můžeš na to doplatit neúčastí na přednáškách, která se vymstí.

  • Letos nastupuju na VŠE v Praze a nejsi v tom sama. Jsem vděčná, že rozvrh dostaneme a já si tam přidám angličtinu a tělocvik. Pochopila jsem to docela nedávno :D V jejich informačním systému, kde je rozvrh, e-index apod. se opravdu vyznat nedá, stejně tak na webových stránkách. U nás existuje skupina na facebooku, kde se můžeš ptát starších žáků. :) No a k tomu rozvrhu, My ho máme mít během dneška, takže ještě nevím :D Ale měli bysme to mít volnější, že snad je pak možnost pracovat až na poloviční úvazek (škola má spoustu partnerských firem, kde studenti během studia pracujou a pak tam můžou i zůstat). Ale třeba ČVUT FIT, tam minimálně během prvních 2 let, absolutně nemáš šanci mít nějakou brigádu. Taky jeden z důvodů, proč jsem tam nakonec nešla. :)

  • Ano, je to vysoká. Diplom není zadarmo! Ano, bývala jsem po celou dobu studia ve škole tři až čtyři dny v týdnu od rána od osmi až do sedmi do večera...je to zcela normální. Někdy je v tom dni přetržka třeba dvě tři hodiny, pokud nejsi na koleji v daném městě, musíš si vymyslet program. Přeji hodně štěstí při studiu.

  • Ahoj, chce to pořádně prozkoumat STAG. V kolonce najdeš vše o svém studiu (rozvrh, termíny zk, žádost o stipendium..). V kolonce prohlížení najdeš vše (rozvrhy všech studentů a učitelů - stačí znát jméno), kvalifikační práce atd. Většinou se prvákům v ZS dává hotový rozvrh, aby to měli jednodušší. Stačí si jen v den zápisu ( k zjištění na intranetu studenti.upce.cz) zapsat vybraný povinně volitelný předmět a pozor na tělocvik, věština studentů ho má alespoň 1 semestr povinně. Povinně volitelný musí být (pokud je v nabídce) minimálně jeden za každý semestr! Co se týče času ve škole, tak se to postupně zvyšuje. První týden jdou všichni na všechny přednášky i cvika a hned od druhého týdne je účast tak 30% :-D přednášky většinou nebývají povinné, já nechodila na téměř žádnou na celým Bc, na Ing už to chtělo všude (bylo nás jen 5, takže to hned šlo poznat :-D). Kredity ziskavas za zkoušky, za každou zk máš daný počet kreditů. Na konci zkouškového v ZS musíš mít minimálně 15 kreditů, jinak tě vyhodí (to platí jen v prváku). A celkově myslím minimálně 30 na celý rok. Když zkoušce předchází zápočet, je nutné nejdřív udělat zápočet. Většinou bývá test zápočtem a zkouška ústní (ale jak kde). Na konci 3 let musíš mít 180 kreditů, takže když si sečteš kredity za povinné a povinně volitelné a bude ti do 180 kreditů chybět, tak to musíš dohnat volitelným předmětem. Hodně lidí si dává práce tělocvik nebo angličtinu :-) snad jsem to napsala pochopitelně :-)

  • buccaneerka223.8.2018 11:02

    Jak už psaly holky výše, nečetla jsem vše, ale zpravidla během prvního roku zjistíš, na které přednášky je zbytečné chodit a taky v dalších letech možná předmětů bude méně - záleží na oboru.
    Jinak my jsme měli příšerný rozvrh, třeba v pondělí od 7 do 9 hodin, potom pauza a potom třeba od 15 do 19. Jelikož jsem dojížděla, tak to pro mě znamenalo vstávat v 5, jet autobusem v 6 a doma jsem byla třeba až 20.30.

  • Thea1423.8.2018 20:00

    Já studovala UPOL, sice humanitní obor, ale princip je podobný. Do kreditového systém se dostaneš, taky jsem první semestr šílela. Na FF se v Olomouci tradičně učí jen PO-ČT, s tím, že pátek je volný na samostudium, povinné praxe či bádání k seminárním práce. Byli jsme v knihovnách a archivech pečení vaření, knihovníci nás znali jménem a nosili nám kafe :-D A rozvrh? Běžně od 8:00 do 20:00, většinou bez mezery na oběd. Brigáda byla pro nás naprostá utopie, hlavně na bakaláři. U magisterského studia se to už trochu dalo, ale radši jsem jezdila po praxích, abych se uplatnila v oboru, než že bych si něco vydělala... Ale i tak to byly super roky ;-)

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 428 otázek, kterým se dostalo 272 184 odpovědí a 410 176 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se