Antikoncepce za socialismu

Otázku položila: Francy 3.11.2018 13:49

Ahoj holky, otázka je jasná. Mezi těmi samými fotkami tt a otázkami na nechtěné těhotenství trochu jiný dotaz :-D Vždy mě zajímalo, jak to bylo s jakoukoliv antikoncepcí za minulého režimu. Jelikož jsem ,, novodobé,, dítě, tak mě to minulo. Dříve se páry ,,museli,, rychle brát, aby zakryli rostoucí bříško. Bylo něco dostupné nebo se na to dřív nehrálo? Díky za odpovědi.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • HA byla "objevena" v roce 1956...

 • Dříve bylo hlavně hodně dětí uplně normální,naštěstí mají některé rodiny i více dětí což je dle mého názoru a zkušeností super :-)Pochybuji,že nějaká ochrana existovala.

 • V první řadě byly kondomy, pak i telisko (dana je český vynalez), a jak byla zmíněna i HA, ale nesla s sebou dost problémů, takže nejčastější byla nejspíš prerusovana soulož (A chyby z ní vyplyvajici)
  Navíc driv chtěli obvykle dětí ve vyrazne nižším věku než dnes. Přinášelo to pak dost vyhod-levné novomanzelske půjčky, nižší daně pro zenate.

 • Mne rodičia dačo rozprávali, ale napríklad o pilulkách nič a to je mama dcéra doktorky. Myslím si, že užívanie HAK naozaj nebolo bežné (predpokladám, že ako lieky existovali, ale predpisovali sa iba zo zdravotných dôvodov), a u nás sa to rozvinulo až po páde komunizmu. Od nikoho som nikdy nepočula, že by už v tejto dobe bral tabletky. Čo sa týka iných foriem, viem len o kondómoch a to toľko, že to bol nedostatkový a podpultový tovar (ako veľa vecí v tej dobe), takže väčšina jednoducho spoliehala na prerušovanú súlož. Interupcia bola síce možná, ale muselo sa to schváliť niekde vyššie a bolo to drahé, v podstate pokiaľ tvoji rodičia neboli lekári alebo dôležití členovia komunistickej strany, nemala si šancu. A keďže komunizmus veľmi podporoval mladé rodiny, nakoniec sa veľa ľudí vzalo kvôli bábätku, lebo sa ani nemuseli báť budúcnosti (z toho finančného uhla pohľadu).

 • Co bylo a nebylo k dispozici, netuším, ale děda s babičkou používali kondom. A někdy v letech 66/67 si babička po prvním dítěti nechala zavést tělísko. Tehdy ale selhalo a byl z toho strejda.

 • buccaneerka23.11.2018 19:12

  Já teda přispěju možná trochu mimo, ale nedávno jsem našla u babičky jakýsi notýsek a když jsem jím listovala, tak jsem zjistila, že to si psal můj praděda, jaké má prababička cykly a kdy asi ovuluje. Bylo to v období 2. sv. války a pár let po ní. Hlídal to, protože už nechtěli třetí dítě přivést do těžkých poválečných poměrů. Měl tam tehdy opsáno z nějaké knihy i jak to všechno u žen funguje, plodné a neplodné dny, prostě se v tom vyznal.

 • interstellar4.11.2018 10:24

  Používala se metoda plodných a neplodných dnů, přerušovaná soulož, tělísko dana... Je fakt, že se mladým holkám (17, 18...) často stávaly nehody a pak se musely vdát. Často se ale taky chodilo na potrat. Dětí bylo v rodině tak 2 až 3, takže nějakou formu antikoncepce lidi určitě používali a nenechávali to na náhodě.

 • Rebeca4.11.2018 11:07

  Moje máma brala HA. A prababička jednou povídala, že kdysi dávno byly nějaké kondomy, co se čistily a používaly opakovaně. :)

 • My jsme používali kondomy a přerušovanou soulož a pak jsem normálně brala HA.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 231 otázek, kterým se dostalo 271 613 odpovědí a 409 753 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se